آخرین دست نوشته های پدر علم تبلیغات دیوید آگلیوی

آخرین دست نوشته های پدر علم تبلیغات دیوید آگلیوی


بازدید : 735 نفر

من کارم را با تحقیق همراه با دکتر گالاپ در پرینستون شروع کردم. سپس تبدیل به یک تبلیغاتچی شدم و تا آنجا که به خاطر دارم، من تنها فرد خلاق در زمینه تبلیغات هستم که با تحقیقات کارم را شروع کردم.

به عنوان نتایجی که بدست آوردم، همیشه عملکرد خلاقانه را از دید یک محقق میبینم.
اینها هم با ارزش ترین درس های هستند که پس از یک عمر فعالیت، یادگرفتم.

1.خلق یک تبلیغ خلاقانه مانند یک کاردستی است؛ قسمتی از آن نیاز به الهام و خلاقیت دارد، اما اکثر جاهایش نیاز به دانستن چگونگی کارکردِ آن و تلاش سخت دارد. اگر هوش متوسطی دارید و میدانید از چه تکنیک هایی استفاده کنید تا تبلیغات شما تبدیل به پول بشوند، آینده خوبی پیش رو دارید.

2.وسوسه برای سرگرم کردن مشتری به جای فروش واقعی، مسری است. 
(یعنی اگر کار تبلیغات را فقط به عنوان یک سرگرمی می نگرید، مطمئن باشید مشتری هم تبلیغات شما را به عنوان یک سرگرمی خواهد دید؛ اغلب فروشندگان مشتری را سرگرم میکنند، اما نمیفروشند.)

3.ارزش تبلیغات و تفاوت دو تبلیغ فقط و فقط در میزان فروش آنهاست، نه چیز دیگری.

4.یادتان باشد، قبل از نوشتن متن تبلیغاتی و طراحی آن باید هزینه ای بپردازید و محصول را بفهمید، در مورد آن تحقیق کنید.

5.رمز موفقیت در تبلیغات، دادنِ وعده سود به مصرف کننده است – مانند بوی مطبوع، سفید شوی، رانندگی بیشتر با مصرف سوخت کمتر، رنگ سیمای جذاب تر

6.عملکرد اکثر تبلیغات، ترغیب مشتری به امتحان محصول شما نیست، بلکه ترغیب آنها به استفاده از آن به قدری که باعث شود محصول مورد استفاده قبلی را فراموش کنند. (ممنونم از اندرو ارنبرگ)

7.آنچه در که در یک کشور جواب داده، مطمئننا در کشورهای دیگر هم جواب میدهد.

8.مولفین و سردبیرهای مجله ها بهتر مردم را درک میکنند و با آنها در تماس هستند، از تکنیک های آنها کپی کنید.

9.اکثر کمپین های تبلیغاتی بیش از حد پیچیده هستند. آنها یک لیست بلندی از اهداف دارند و سعی میکنند از تمام زوایای موجود اجرای طرح شان را بررسی کنند تا بیشترین حد ممکن از اهدافی را که تعیین کرده اند بدست بیاورند، اما معمولا هیچکدام را هم بدست نمی آورند. تبلیغات آنها مانند یک جلسه 1 دقیقه ای است.

10.هیچوقت اجازه ندهید یک مرد بخواهد تبلیغات مربوط به یک کالای زنانه را بنویسد.

11.کمپین های تبلیغاتی خوب، میتوانند سال ها به فروش خود ادامه دهند؛ بدون هیچگونه کاستی از قدرتشان. کمپین تبلیغاتی من برای لباس های هاتاوی به مدت 21 سال فعال است. کمپین من برای صابون داو 31 سال فعال است و الان داو یکی از پرفروش ترین های بازار است.

و در آخر؛
اگر فقط یکبار بتوانید بفروشید، برای همیشه فروشنده خواهید شد.

دیوید آگلیوی
1988